Rymanów Zdrój

Rymanów-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe w południowo-wschodniej Polsce, położone w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów.

Rymanów Zdrój rozpoczyna się 4 km na południe od miasta Rymanów, położony jest w dolinie Taboru wśród tak zwanych Wzgórz Rymanowskich, które od wschodu osiągają wysokość 668 m n.p.m. Kurort leży na pograniczu dwóch znacząco różniących się pod względem krajobrazu mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, na wysokości od 360 do 390 m n.p.m. w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu- Czarnego Potoku.

Najważniejsze wzniesienia i wzgórza otaczające uzdrowisko można podzielić na trzy grupy:

  • Szczyty w rozwidleniu Taboru i Czarnego Potoku: Żabia Góra (481 m n.p.m.) i dwuszczytowy Dział (673 m n.p.m. – kulminacja wschodnia i 668 m n.p.m. – kulminacja zachodnia).
  • Szczyty wyrastające na zachód od uzdrowiska: Mogiła (606 m n.p.m.) z Glorietką (572 m n.p.m.), Sucha Góra (611 m n.p.m.).
  • Szczyty otaczające uzdrowisko od strony wschodniej: Zamczyska (568 m n.p.m.), Kopiec (635 m n.p.m.).

Starówka miasta Rymanów znajduje się na wysokości 352 m n.p.m., w obszernej dolinie rzeki i na okolicznych stokach wzniesione zostały obiekty sanatoryjne, ich wysokości wahają się w granicach od 364 do 430m n.p.m.

W kierunku północnym od Rymanowa Zdroju rozciągają się Doły Jasielsko – Sanockie, bardzo czesto określane nazwą Kotlina Krośnieńska, w której położone jest miasto Krosno. W kotlinie leży północna część Iwonicza oraz wsie Miejsce Piastowe, Łężany, Targowiska, Wróblik Królewski i Szlachecki, Milcza i Besko. Na terenie Rymanowa krzyżują się drogi biegnące z Krosna w stronę Sanoka oraz Rzeszowa, Przemyśla i Brzozowa. Zaś na południe przez uzdrowisko biegną drogi w stronę Jaślisk. Sąsiadujące gminy: od strony wschodniej gmina Besko, od zachodu gmina Iwonicz, w południowej części gmina Dukla i od strony północnej gmina Haczów.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij