Ciekawe miejsca

Rymanów Zdrój na początku XX w. cieszył się wielką popularnością. Powstawały liczne obiekty lecznicze i uzdrowiskowe. Niestety, II wojna światowa doprowadziła uzdrowisko do upadku. Z zabytkowych obiektów uzdrowiskowych warto odwiedzić Pijalnię wód mineralnych, w której znajdują się zdroje: Tytus, Klaudia i Celestynka. Wśród zabudowy uzdrowiskowej na uwagę zasługuje sanatorium Maria z wieżyczką zwaną Pod Matką Boską, sanatorium Leliwa, Teresa, Krystyna oraz Ziemowit. Wzdłuż drogi przejazdowej uwagę zwracają drewniane wille tj. Pogoń, Opatrzność, Gołąbek, Biały Orzeł i Słoneczna. Ciekawymi obiektami są także pomnik źródeł z wodotryskiem i murowany transformator z herbem Potockich Leliwa. W centrum uzdrowiska wznosi się neogotycki kościółek z 1909-1910r.

Najwięcej zabytków znajduje się w siedzibie gminy, mieście Rymanów. Tam zobaczyć można m.in. ruiny synagogi z XVII w. We wnętrzu zachowała się mównica składająca się z czterech filarów i sklepienia zdobionego liśćmi akantu i wazonów. Na ścianach widoczne są resztki polichromii nawiązującej do starej i nowej ojczyzny rymanowskich Żydów. Do wartościowych i pięknych dzieł architektury należy także późnobarokowy kościół parafialny p.w. św.Wawrzyńca. Zewnętrzna dekoracja architektoniczna uwidacznia swą elegancję w fasadzie opatrzonej także wieżą. Do wnętrza świątyni prowadzi kamienny portal. W ołtarzu głównym XVI-wieczna Pieta, wg tradycji ofiarowana przez króla Władysława Jagiełłę. Na zasuwie Piety – obraz św. Anny. Na ścianach kościoła znajdują się liczne epitafia inskrypcyjne. W kaplicy zachodniej znajduje się renesansowy nagrobek Sienieńskich z wyrytym wierszem Mikołaja Reja „Na groby”. Po bokach rzeźby aniołów trzymających tarcze herbami zmarłych (Sanocki 2000). Obok kościoła zabytkowa plebania z XVIII w. I wikarówka w stylu secesji. Przed budynkiem pomnik ofiar systemów totalitarnych z 1998r.

Kolejnym obiektem jest Ochronka św. Józefa. Jest to murowany, parterowy budynek z ozdobną fasadą główną zwieńczoną krzyżem. W ogrodzie znajdziemy pomnik Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Budynek znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej i jest siedzibą Zgromadzenia.

Miejscem kultu religijnego jest wzgórze Kalwaria (416m.). Znajduje się tam sztuczna grota ze statuą Matki Boskiej, nowa kaplica oraz czternaście Stacji Pasyjnych.

W Rymanowie od lat ścierały się rożne kultury i religie. Miejscem martyrologi jest m.in. kirkut żydowski, położony na wschód od Rymanowa, na wschodnim stoku Kalwarii. Są na nim liczne maceby tj. mogiła rabina Fridmana uważanego za cudotwórcę i kwatera żołnierska izraelitów poległych w 1915r. Na cmentarzu katolickim, oprócz grobów mieszkańców znajdują się także mogiły żołnierskie z I i II wojny światowej. W Rymanowie znajduje się także cmentarz jeńców sowieckich, rozstrzelanych i zmarłych na tyfus.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij